WARSZAWSKI OŚRODEK PSYCHOTERAPII I PSYCHIATRII

WARSZAWSKI OŚRODEK PSYCHOTERAPII I PSYCHIATRII

Rodzicielskie zmagania – czego nie wiesz a chciałbyś się dowiedzieć! cz. II

Kiedy do przedszkola?

Czy wiecie, że aby posłać dziecko do przedszkola trzeba je do tego przygotować i siebie też?
Dziś parę słów o tym jak rodzic może o siebie zadbać, aby być dla dziecka wsparciem w tym trudniejszym czasie.
Otóż pójście syna lub córki do placówki opieki dziennej jest ogromnym wydarzeniem dla malucha, a często także dla rodziców także. Około 3-cich urodzin naszej pociechy staje się coraz bardziej jasne, że dzieci w tym wieku są już w większości gotowe, aby móc pójść do przedszkola.
Jeśli zdecydujemy się na ten krok to ważne, żeby przede wszystkim być pewnym, że teraz jest na to czas. Jeśli nie jesteśmy zdecydowani dajmy sobie czas na rozmowy, rozwianie wątpliwości, może spotkanie ze specjalistą o naszych obawach. Zrobimy dziecku dodatkowe trudności, jeśli ściskając go za rączkę będziemy z przestrachem pytać czy na pewno chce zostać w przedszkolu z ciociami i innymi dziećmi. Dziecko wyczuje nasze niezdecydowanie i obawy i będzie mu dużo trudniej udać się na przygodę rozwojową w większą grupę równolatków i obcych początkowo dorosłych.
Unikajmy posyłania dziecka do przedszkola w momentach, kiedy w rodzinie dzieją się rzeczy niecodzienne np.: choroba członka rodziny, śmierć kogoś nam bliskiego, urodzenie rodzeństwa, zmiana pracy, przeprowadzka … Ważne, żeby kilkulatek miał możliwie stabilne warunki emocjonalne, aby oswajać się z nową sytuacją bycia w grupie bez opieki bliskich. Jeśli nasza psychika i życie będą w tym momencie ustabilizowane to wówczas będziemy mogli być dla syna czy córki wsparciem. Będziemy mieć większą tolerancję na pojawiające się trudności czy emocjonalne kryzysy dziecka.
Wybierzmy taką placówkę, którą choć trochę wcześniej poznamy, spotkamy z pedagogiem czy dyrekcją i poznamy filozofię i zasady tam panujące. Poobserwujmy z naszym kilkulatkiem jak dzieci i opiekunowie bawią się na placu zabaw. W ten sposób oswoimy siebie i dziecko z nową sytuacją.
Wybierzmy miejsce, gdzie jest prowadzona adaptacja, czyli gdzie pierwsze dni możemy razem z dzieckiem przebywać w grupie przez najczęściej-3 godziny. To pomoże nam upewnić się czy nasze pociechy oddajemy w dobre ręce i uspokoić nasze emocje.

Powodzenia.