Przekonanie o znaczeniu naszej przeszłości dla nas samych jest powszechnie obecne nie tylko wśród terapeutów rodzinnych, psychiatrów i psychologów, ale w literaturze i powszechnej świadomości. Większość z nas ma potrzebę poznania i zrozumienia przeszłości naszej…
Czytaj więcej...
05 listopada 2020
Kilka miesięcy temu wysłuchałam w radiu rozmowy z Panem Franciszkiem Pieczką. Ten wielki polski aktor wypowiadał się w nim z szacunkiem do innych osób, do ich poglądów, nawet jeśli były odmienne od jego. Słuchałam tej…
Czytaj więcej...
05 października 2020
Nasz mózg podobnie jak komputer może mieć przestarzałe, niefunkcjonalne oprogramowanie.Są nim utrwalone w dzieciństwie wewnętrzne, często nieuświadomione przekonania na swój temat i otaczającego świata. Zniekształcają one nasze widzenie i przeżywanie świata. Negatywnie wpływają na nasze…
Czytaj więcej...
28 września 2020
Spotkanie takie jest doświadczeniem z wielu powodów unikalnym. Niosącym ze sobą, zazwyczaj, duży ładunek emocjonalny, wiele obaw i oczekiwań. Dla jednych jest to pierwsze spotkanie spotkanie tego typu. Dla drugich kolejne. Poprzedzone wcześniejszymi. Bywa, że…
Czytaj więcej...
01 września 2020
Tematem osiowym tego artykułu jest stres oraz to jak wpływa na zdrowie; a jeżeli uznamy go za czynnik na różne sposoby tworzący środowisko do zaistnienia a potem – podtrzymywania choroby – zatem pomijanie psychoterapii jako…
Czytaj więcej...
01 czerwca 2020
Zacznę filozoficznie - od pewnej metafory która pojawiła mi się niedawno. Otóż zobaczyłam pojęcie LĘKU bardzo blisko pojęcia PIĘKNA. Obydwa swoją definicję zawierają w indywidualnej odpowiedzi czy reakcji na nie przez daną osobę. Eric-Emmanuel Schmitt…
Czytaj więcej...
18 maja 2020
W ciągu ostatnich dwóch tygodni mojej pracy jako psychologa dziecięcego zaobserwowałam u zdecydowanej większości moich podopiecznych wspólny, nasilony czynnik lękowy: koronawirus. Z każdą kolejną sesją miałam to samo odczucie: przed chwilą rozmawiałam o tym samym:…
Czytaj więcej...
26 marca 2020